نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: ۸وسواس فکری

1255
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    45644
    تشکـر
    3
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

۸وسواس فکری

سلام دختری ۱۸ ساله هستم که دچار وسواس فکری و اضطراب شدید هستم و همیشه نگران از دست دادن عزیزانم هستم همیشه این مشکل را داشتم ولی الان خیلی زیاد شده به طوری ک اصلا نیمتونم‌کنترلش کنم مدام پیششون میرم یه سرفه کوچیک اونا منو میترسونه مدام نفس کشیدنشون رو چک میکنم و اگه دیر کنن خیلی نگران میشمو استرس میگیرم ب حدی ک از شدت استرس حالت تهوع میگیرم من حتی با یک سرما خوردگی کوچیک اوناهم دچار این استرس میشم حتی شب ها از خواب بیدار میشم خواب های بدی ک میبینم فکر میکنم اتفاق میوفتن با پنج دقه دیر کردن اونا هم استرس شدید میگیرم میخواستم درمان شم ولی نیمدونم چطوری

2. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    42184
    تشکـر
    380
    تشکر شده 17,518 بار در 3,264 پست
    میزان امتیاز
    19

پاسخ : ۸وسواس فکری

نقل قول نوشته اصلی توسط ببب نمایش پست ها
    سلام دختری ۱۸ ساله هستم که دچار وسواس فکری و اضطراب شدید هستم و همیشه نگران از دست دادن عزیزانم هستم همیشه این مشکل را داشتم ولی الان خیلی زیاد شده به طوری ک اصلا نیمتونم‌کنترلش کنم مدام پیششون میرم یه سرفه کوچیک اونا منو میترسونه مدام نفس کشیدنشون رو چک میکنم و اگه دیر کنن خیلی نگران میشمو استرس میگیرم ب حدی ک از شدت استرس حالت تهوع میگیرم من حتی با یک سرما خوردگی کوچیک اوناهم دچار این استرس میشم حتی شب ها از خواب بیدار میشم خواب های بدی ک میبینم فکر میکنم اتفاق میوفتن با پنج دقه دیر کردن اونا هم استرس شدید میگیرم میخواستم درمان شم ولی نیمدونم چطوری
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام دوست عزیز

این نوعی از نگرانی هست که نیازمند بررسی و ارزیابی دقیق تر و دریافت درمان و راهکارهای مداخله ای مربوطه هستش .
    بنابراین به شما توصیه میشه هرچه سریع تر برای دریافت کمک حرفه ای از یک روانشناس و درمانگر اقدام کنید .
    اما به طور کلی افکار در ذهن همه وجود دارن و کار ذهن اساسا تولید فکر هستش .
    ما نمیتونیم این افکار رو کنترل کنیم و یا انتخاب کنیم که کدام به ذهنمون بیان و کدام نه و مانع این افکار بشیم .
    اما میتونیم با آگاهی یافتن از این افکار ، تلاش کنیم که ما بر این افکار مسلط بشیم نه برعکس و ذهن ما رو به هر سمت و سویی ببره
    ما در این زمینه میتونیم انتخاب کننده و تصمیم گیرنده باشیم که با توجه به اهداف و برنامه ها و خواسته هایی که در زندگی داریم، فقط به آن دسته از افکاری بها بدیم که برای ما کارساز و راهگشا هستند.
    و اون افکاری که نمیتونیم کنترل کنیم و براشون کاری انجام بدیم و مانع ما برای رسیدن به هدف هامون و حرکت به سمت خواسته هامون میشه ، کاری نداشته باشیم .
    باید افکار منفی رو رها کنیم و به آنها فضایی در ذهن اختصاص بدیم که فقط حضور داشته و رفت و آمد کنن و ما هم بهش توجه نکنیم
    این مسیر نیازمند تقویت قسمت مشاهده گر ذهن هست که با انجام تمرینهایی میتونید خودتون رو در این زمینه توانمند کنین .
    یکی از این تمرینات این هست که به صورت روزانه و مستمر تایم هایی رو در نظر بگیرین و به مدت چند دقیقه چشمتون رو ببندید و افکاری که به ذهن شما میاد رو فقط مشاهده کنین که از یک سمت وارد شده و از سمت دیگر خارج میشه .
    خوشبختانه خاصیت این افکار هست که مانند ابرهایی که در آسمون هستند میان و عبور میکنند و دور میشن و در حرکت هست و هیچ کدوم پایدار و ماندنی نیست .
    ذهن ما هم میتونه مانند همون آسمون گاهی پذیرای ابرهای معمولی و گاهی ابرهای باران زا و سیاه باشه که باعث رعد و برق و بارش میشه اما همین ابرها هم اجازه حضور دارند و پس از مدتی ناپدید میشه .
    ذهن شما هم بهتره تقویت بشه که هم پذیرای افکار مثبت و خوشایند و هم افکار ناخوشایند و نگران کننده ای باشه که برای شما هم گاهی آزاردهنده هست اما میدونید که فقط یک فکر هستش و دلیلی نداره ازش بترسید و یا مانع اونها بشی و یا بهش اجازه بدید شما رو از ادامه مسیر باز داره و مانع شما بشن .

3. کاربران زیر از Saltanat بابت این پست مفید تشکر کرده اند

4. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    تیم مشاوره
    شماره عضویت
    39631
    تشکـر
    0
    تشکر شده 473 بار در 393 پست
    میزان امتیاز
    7

سلام به شما دوست عزیز
    بله همانطور که خود شما نیز بیان کردید این افکار و رفنارهایی که شما تجربه می کنید نشان از وسواس دارد و در این مسیر به دلیل افکار و احساساتی که شما تجربه می کنید خود را ملزم به چک کردن افرادی می دانید که مداوم نگران انها هستید و این افکار با این رفتار همراه می شود و برای شما می تواند هردوی این موراد با اضطراب زیادی همراه باشد و این اضطراب و درگیری های فکری مداوم می تواند باعث افت عملکرد اصلی شما در درس ، کار و یا زندگی شخصی شود .
    وقتی فکر وسواسی به ذهن فرد مبتلا بهocd می آید بسیار مضطرب می شود و تلاش می کند آن را به طریقی از ذهن خود خارج کند و این مساله باعث می شود که این افکار دوباره و بدتر از قبل بازگردند و طبیعی است که اضطراب بیشتری در فرد ایجاد کرده و باید تلاش بیشتری برای سرکوب و خارج کردن آن افکار از ذهنش بکندو این چرخه ادامه پیدا می کند.
    افراد مبتلا به ocd همچنین ممکن است از افراد، مکان‌ها یا هر چیزی که ممکن است وسواس و اجبار را در پی داشته باشد، دوری کنند. این افراد همچنین دارای باورهای ناكارآمدی هستند كه می تواند شامل افزایش احساس مسئولیت، عدم تحمل بی اعتمادی، كمال گرایی یا نمای اغراق آمیز از اهمیت افكار آزار دهنده باشد.
    . اما عوامل ژنتیکی و محیطی بسیاری نیز در ابتلا به این اختلال وخیل هستند. افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزند دارای که مبتلا به ocd است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند اما سبک های تربیتی و مسیر رشدی که فرد طی کرده است را نمی توان نادیده گرفت .
    وسواس فکری افکار، تصاویر و تکانه هایی هستند که مرتبا در ذهن فرد تکرار می شوند و به نظر می رسد خارج از کنترل فرد هستند و علی رغم میل او به ذهنش می آیند.
    در مسیر درمانی بهتر است شما اقدام کنید چون وسواس بدون درمان حتی اگر برای مدت کوتاهی کاهش یابد بازهم احتمال بازگشت ان وجود دارد در این مسیر به صورت حضوری به روانشناس مراجعه داشته باشید تا شرایط شما دقیقا بررسی شود و در این مسیر اگر نیاز به داور برای شما وجود داشت در کنار درمان های روانشناس ایشان شما را به روان پزشک نیز ارجاع می دهند تا دارو درمانی را نیز در مسیر درمانی خود قرار بدهید .

5. کاربران زیر از ravanshenas-therapy بابت این پست مفید تشکر کرده اند

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    45117
    تشکـر
    23
    تشکر شده 6 بار در 6 پست
    میزان امتیاز
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ببب نمایش پست ها
    چرا روانپزشک مراجعه نمی کنید
    شاید شما به دارو احتیاج داشته باشید

7. کاربران زیر از Khaksar بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)